• YARIM ALTIN
  5.568,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1686
  % 0,16
 • € EURO
  28,9242
  % 0,05
 • £ POUND
  33,2683
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  3,7231
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,2824
  % 0,05
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Çin’in en büyük kripto borsası yeni kayıtları durdurdu

Çin’in en büyük kripto borsası yeni kayıtları durdurdu

Çin Merkez Bankası’nın kripto parayla ilgili tüm işlemleri yasa dışı ilan etmesinin ardından ülkenin en büyük kripto para borsası Huobi, yeni kayıtları durdurma kararı aldı.

Kripto para piyasalarında Çin’den gelen yasak kararının yankıları devam ediyor.

Çin Merkez Bankası’nın kripto varlıklarla ilgili işlemleri yasa dışı ilan etmesinin ardından Çin’in en büyük kripto para Borsası Huobi, yeni kayıtları durdurdu.

Huobi, Çinli kullanıcıların mobil telefon numaralarıyla borsaya üye olmasının önüne geçti.

Böylelikle Çin’den gelen yasağın etkili olduğu ilk karar alınmış oldu.

Çin kripto işlemlerini yasa dışı ilan etmişti

Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı artırarak, kripto para ile yapılan tüm işlemleri “yasa dışı” ilan etmişti

Çin Merkez Bankası ve Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu 10 kamu kurumu tarafından yapılan ortak açıklamada, kripto paralar konusunda vatandaşları risklerden korumak için “sert” olunacağı vurgulanmıştı.

Açıklamada, kripto paralarla ilgili “spekülasyonların” ortadan kaldırılması için kamu kurumlarının yakın çalışacağına yer verilerek, ülkede kripto parayla yasadışı fonlama ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerinin durdurulması gerektiği ifade edilmişti.

Çin Merkez Bankası internet sitesinde ise Pekin yönetiminin “vatandaşların varlıklarını korumak, ekonomik, finansal ve sosyal düzeni sürdürmek için sanal para spekülasyonunu, ilgili finansal faaliyetleri ve uygunsuz davranışları kararlılıkla azaltacağız.” ifadesine yer verilmişti.

Çin Merkez Bankası, kripto paraların resmi para birimi olmadığı ve geleneksel para birimleri gibi dolaşımda olmaması gerektiğine vurgu yaparak, söz konusu para faaliyetlerine karşı sert adımlar atılacağını bildirmişti.

Yurt dışındaki kripto para borsalarının Çin’de hizmet verememeleri için bu borsalara ülke içinden erişimin engelleneceğini belirten Merkez Bankası, finansal kuruluşlar ile ödeme ve internet şirketlerinin kripto para ticaretini kolaylaştırmasının da yasaklanacağını açıklamıştı.

Pekin Yönetimi, Çin vatandaşlarını finansal riskten korumak için Mayıs ayında kripto para madenciliği ve işlemlerini kısıtlamaya yönelik kararlar almıştı. Dünyada bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısını gerçekleştiren Çin’deki madenciler, hükümetin kısıtlamalarının ardından faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya başlamıştı.

Kaynak:Bloomberg-HT