• YARIM ALTIN
  5.566,00
  % 0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1479
  % 0,08
 • € EURO
  29,0073
  % 0,11
 • £ POUND
  33,2632
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  3,7216
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2822
  % -0,02
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

(CCOLA) COCA-COLA İÇECEK A.Ş.

(CCOLA) COCA-COLA İÇECEK A.Ş.

LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd. açık satış sürecinin tamamlanması

6 Ağustos 2021 tarihinde yapılan duyuruya göre CCİ, LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın (CCBU) özelleştirilmesine yönelik açık satış sürecinin kazananı olarak Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetim Ajansı (UzSAMA) ile Hisse Alım Sözleşmesini imzalamıştır. 
Satın alma işlemi bugün itibariyle tüm ilgili hükümet ve mutad onayların alınmasını müteakiben resmen tamamlanmıştır.
Söz konusu anlaşma çerçevesinde CCI, 252,28 milyon dolar karşılığında UzSAMA’nın CCBU’daki %57,118 hissesinin sahibi oldu. CCBU’nun kalan hisseleri ise dolaylı olarak The Coca-Cola Company’e ait bulunuyor.
Coca-Cola İçecek ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın değerlendirmesi: “Bugün tarihsel ve kültürel bağlarıyla, kardeş ülkeler Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirecek yeni bir adım atmaktan gurur duyuyoruz.   Anadolu Grubu Orta Asya’da uzun bir yatırım geçmişine sahip. Bölgenin potansiyeline her zaman inandık ve tüm yatırım kararlarımızda elde ettiğimiz sonuçlar, duyduğumuz bu güveni haklı çıkardı. Anadolu Grubu olarak yatırımlarımıza devam etmeyi ve hem Özbekistan halkı için istihdam yaratmayı hem de ülkenin ekonomisine değer katmayı hedefliyoruz.”
CCİ CEO’su Burak Başarır’ın değerlendirmesi: “Açık satış sürecinin başarıyla sonuçlanmasından çok memnunuz ve CCBU’nun çoğunluk hissedarı olma fırsatına sahip olduğumuz için çok heyecanlıyız. Bu satın alma, Coca-Cola Sistemi içindeki en güçlü ortaklardan biri olarak konumumuzu daha da sağlamlaştırırken, coğrafyalarımızdaki en iyi FMCG oyuncusu olma vizyonumuza da hizmet ediyor. Yerel bir Coca-Cola şişeleyicisi olarak CCBU’nun çalışanlarına ve tarihine büyük saygı duyuyoruz. Tüketicilerin, çalışanların, toplumun ve Özbek devletinin yararı doğrultusunda CCBU’nun işini ve yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra, kısa ve orta vadede Özbek meşrubat pazarının sahip olduğu sürdürülebilir ve karlı büyüme potansiyeline de inancımız tam. Söz konusu potansiyel, kaliteli büyüme algoritmamızla da uyum içindedir. Özbekistan Orta Asya’da en kalabalık nüfus olup, alkolsüz içecek pazarında kişi başı tüketimin en düşük olduğu ülke konumundadır. CCI olarak yaklaşık 30 yıldır bu bölgede faaliyet gösterme deneyimimizden ve öğrendiklerimizden hareketle büyüme potansiyeli olan Özbekistan pazarına da değer katacağımıza inanıyoruz.” 
The Coca-Cola Company (“TCCC”) Avrasya ve Orta Doğu Başkanı Evguenia Stoichkova’nın değerlendirmesi: “Coca-Cola, Özbekistan’daki tüketicilerine 30 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyor ve Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’a bize bu yolculuğumuzda verdiği kesintisiz destek için çok teşekkür ederiz. Özbekistan’da ve tüm dünyada The Coca-Cola Company ve şişeleyiciler arasında köprü görevini üstleniyoruz. CCI, Orta Asya’da büyümeye devam etmeye yönelik yaptığı yatırımlar ve oluşturduğu güçlü ekiplerle bizim için değerli bir ortak olmuştur. Özbekistan’daki bu satın alma işlemi bölgedeki faaliyetlerimizi büyütmek, güçlü ve değerli markalar inşa etmek ve tüketicilerimize tercih ettikleri içecekleri sunmak için büyük bir fırsat. Özbekistan’ın büyük fırsatlarla dolu, parlak bir geleceği olduğuna inanıyoruz ve Coca-Cola olarak Özbekistan’a ve Özbek toplumuna en iyi şekilde katkı sağlamaya kararlıyız”.

KAYNAK: KAP